Artykuł sponsorowany

Fiat Doblo - koszty serwisu, najczęstsze usterki

Fiat Doblo - koszty serwisu, najczęstsze usterki

Fiat Doblo to popularny model samochodu dostawczego, który zdobył uznanie zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm. Jego prostota konstrukcyjna, przestronność oraz niska cena sprawiają, że jest chętnie wybierany przez różne grupy odbiorców. Jednak jak każde auto, również Fiat Doblo nie jest wolny od usterek. W niniejszym artykule przyjrzymy się kosztom serwisu oraz najczęstszym problemom, z jakimi borykają się użytkownicy tego modelu.

Koszty serwisu

Podstawowe koszty serwisowe dla Fiata Doblo są na podobnym poziomie jak dla innych aut dostawczych tej klasy. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą wpłynąć na wysokość wydatków związanych z utrzymaniem samochodu. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym wymienianiu oleju silnikowego oraz filtrów - oleju, powietrza, paliwa i kabinowego. Średni koszt takiego przeglądu wynosi około 300 zł.

Dodatkowo warto kontrolować stan paska rozrządu oraz jego wymianę co 60 000 - 100 000 km przebiegu. Koszt wymiany paska wraz z rolkami to około 500 - 700 zł. W przypadku silników diesla warto również sprawdzać stan układu wtryskowego oraz wymieniać filtr cząstek stałych co 120 000 km. Koszt takiej operacji to około 1000 - 1500 zł. Czasami istotne są również mniejsze naprawy - np. klamka drzwi (Fiat Doblo) i inne części dostępne są w rozsądnych cenach u specjalistów takich jak Parts4Van.

Najczęstsze usterki

Fiat Doblo, jak każdy samochód, może doświadczyć różnych usterek. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy, które zgłaszają użytkownicy tego modelu.

Zawieszenie i układ kierowniczy

Właściciele Fiata Doblo często zauważają problemy z zawieszeniem oraz układem kierowniczym. Warto zwrócić uwagę na zużycie wahaczy, tulei oraz łożysk piasty. Koszt wymiany tych elementów może wynieść od 500 do 1000 zł, w zależności od zakresu naprawy.

Układ hamulcowy

Kolejnym obszarem, który może sprawiać problemy, jest układ hamulcowy. Należy kontrolować stan tarcz i klocków hamulcowych oraz regularnie wymieniać płyn hamulcowy. W przypadku wystąpienia problemów z hamulcami koszt naprawy może wynieść od 200 do 500 zł.

Elektryka i elektronika

Problemy z elektryką i elektroniką są dość powszechne w przypadku Fiata Doblo. Użytkownicy zgłaszają m.in. awarie sterowników, czujników oraz problem z oświetleniem. Naprawy w tym zakresie mogą być różnorodne pod względem kosztów, jednak warto zwrócić uwagę na to, że często są one wynikiem niewłaściwej eksploatacji lub braku regularnych przeglądów.

Silnik i skrzynia biegów

W przypadku silników benzynowych warto zwrócić uwagę na zużycie uszczelek oraz problemy z układem chłodzenia. W przypadku silników diesla częściej występują problemy z układem wtryskowym oraz turbosprężarką. Koszt naprawy tych elementów może wynieść od 500 do 2000 zł, w zależności od zakresu uszkodzeń.

Podsumowując, Fiat Doblo to samochód o przystępnych kosztach serwisowych, jednak warto zwrócić uwagę na regularne przeglądy oraz kontrolowanie stanu poszczególnych elementów. Dzięki temu unikniemy większych usterek oraz kosztownych napraw.