Artykuł sponsorowany

Jakie choroby można zdiagnozować dzięki kolonoskopii?

Jakie choroby można zdiagnozować dzięki kolonoskopii?

Kolonoskopia to nie tylko badanie wykorzystywane w profilaktyce raka jelita grubego, ale także niezastąpione narzędzie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu innych schorzeń tego ważnego fragmentu układu pokarmowego. Poznajmy bliżej, jakie choroby można zdiagnozować dzięki tej inwazyjnej, ale niezwykle wartościowej procedurze.

Rak jelita grubego - przeciwdziałanie i diagnostyka

Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, a w Polsce zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory. Kolonoskopia jest jednym z najbardziej skutecznych badań w wykrywaniu zmian nowotworowych na wczesnym etapie rozwoju. Badanie to pozwala na ocenę całego jelita grubego oraz odbytnicy, co umożliwia wczesne wykrycie polipów czy guzów i ich usunięcie, zanim przekształcą się one w raka.

Choroba uchyłkowa jelit

Choroba uchyłkowa jelit to schorzenie polegające na występowaniu uchyłków (czyli małych uwypukleń) w ścianie jelita grubego. Kolonoskopia pozwala na dokładną ocenę stanu błony śluzowej jelita, co umożliwia zdiagnozowanie choroby uchyłkowej oraz monitorowanie jej przebiegu. W przypadku wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie uchyłków czy krwawienie, kolonoskopia może również służyć do ich leczenia.

Nieswoiste zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to grupa chorób o nieznanej etiologii, obejmująca m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Kolonoskopia w woj. dolnośląskim jest niezbędna w diagnostyce tych schorzeń, gdyż pozwala na pobranie wycinków błony śluzowej jelita w celu wykonania badania histopatologicznego. Badanie to pozwala na ocenę stanu błony śluzowej, wykrycie zmian zapalnych i określenie stopnia zaawansowania choroby.

Celiakia i nietolerancje pokarmowe

Kolonoskopia może również przyczynić się do diagnozy celiakii oraz innych nietolerancji pokarmowych. Chociaż diagnostyka tych schorzeń opiera się głównie na badaniach krwi oraz biopsji błony śluzowej jelita cienkiego, kolonoskopia może dostarczyć dodatkowych informacji na temat stanu błony śluzowej jelita grubego, co może pomóc w różnicowaniu przyczyn dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zaparcia i biegunki o nieznanej przyczynie

Kolonoskopia może być również pomocna w diagnostyce przyczyn przewlekłych zaparć lub biegunek, gdyż pozwala na ocenę stanu błony śluzowej jelita oraz wykluczenie organicznych przyczyn tych dolegliwości. W przypadku wykrycia zmian patologicznych, takich jak polipy czy guzy, kolonoskopia umożliwia ich usunięcie oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Podsumowując, kolonoskopia to niezwykle ważne badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie wielu chorób jelita grubego. Dzięki temu badaniu możliwe jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie oraz pozwala zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. Ponadto, kolonoskopia jest niezbędna w diagnostyce schorzeń takich jak choroba uchyłkowa jelit, nieswoiste zapalenia jelit czy nietolerancje pokarmowe.