Artykuł sponsorowany

Kiedy przedsiębiorca może przejść na na ryczałt ewidencjonowany i jakie są tego korzyści?

Kiedy przedsiębiorca może przejść na na ryczałt ewidencjonowany i jakie są tego korzyści?

W dobie dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości, wiele osób zastanawia się, jak zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym ze sposobów jest przejście na ryczałt ewidencjonowany. W artykule dowiesz się, kiedy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy opodatkowania oraz jakie korzyści może przynieść współpraca z biurem rachunkowym w Olkuszu.

Przejście na ryczałt ewidencjonowany - kiedy można?

Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, która pozwala na uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Aby skorzystać z tej opcji, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim, jego roczne przychody nie mogą przekroczyć łącznej kwoty 200 000 euro (w przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP). Ponadto, firma nie może prowadzić działalności w zakresie wolnych zawodów ani korzystać z innych form ulg podatkowych.

Warto pamiętać, że ryczałt ewidencjonowany jest dostępny tylko dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych. Przedsiębiorca musi również zgłosić swój wybór tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego.

Korzyści płynące z przejścia na ryczałt ewidencjonowany

Przejście na ryczałt ewidencjonowany przynosi wiele korzyści, zarówno podatkowych, jak i organizacyjnych. 

Po pierwsze, przedsiębiorca płaci stały podatek od przychodu, niezależnie od poniesionych kosztów. Dzięki temu może on lepiej kontrolować swoje wydatki oraz uniknąć niespodziewanych zobowiązań podatkowych.

Po drugie, ryczałt ewidencjonowany upraszcza prowadzenie księgowości. Przedsiębiorca nie musi już sporządzać szczegółowych rozliczeń ani zbierać faktur na zakup towarów i usług. Wystarczy, że prowadzi ewidencję przychodów oraz wpłat od klientów.

Po trzecie, przejście na ryczałt ewidencjonowany pozwala na uniknięcie obowiązku płacenia ZUS od niektórych składek. Przedsiębiorca może również skorzystać z ulgi na start, która pozwala na zwolnienie z płacenia podatku przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.

Jak przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Aby przejść na ryczałt ewidencjonowany, przedsiębiorca musi zgłosić swój wybór tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Warto jednak skonsultować się z biurem rachunkowym, które pomoże w ocenie, czy taka zmiana będzie korzystna dla firmy oraz przygotuje odpowiednie dokumenty.

Współpraca z biurem rachunkowym w Olkuszu przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, profesjonalni księgowi pomogą przedsiębiorcy w prawidłowym prowadzeniu ewidencji przychodów oraz w terminowym rozliczaniu podatków. Ponadto, dzięki stałej współpracy z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może uzyskać dostęp do aktualnych informacji o zmianach w przepisach podatkowych oraz wsparcie w przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego. Biuro rachunkowe może pomóc przedsiębiorcy w optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz w planowaniu inwestycji.