Artykuł sponsorowany

Transport betonu - co warto wiedzieć?

Transport betonu - co warto wiedzieć?

Transport betonu to nieodłączny element procesu budowy różnego rodzaju konstrukcji, zarówno w przypadku inwestycji prywatnych, jak i publicznych. Beton jest bowiem jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, który charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest beton, jakie ma właściwości, ile kosztuje oraz jak przebiega jego transport.

Czym jest beton?

Beton to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu, który powstaje poprzez zmieszanie cementu, wody, kruszywa oraz ewentualnie dodatków chemicznych lub mineralnych. Cement pełni rolę spoiwa, które łączy ze sobą poszczególne składniki betonu. Kruszywo z kolei stanowi główny składnik betonu pod względem objętości i wpływa na jego wytrzymałość oraz inne właściwości. Woda natomiast jest niezbędna do hydratacji cementu, czyli procesu tworzenia twardych kryształów cementowych. Dodatki chemiczne i mineralne mogą być stosowane w celu modyfikacji właściwości betonu, takich jak szybkość wiązania czy odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Właściwości betonu

Beton charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości, które sprawiają, że jest on powszechnie stosowany w budownictwie. Przede wszystkim beton jest materiałem o dużej wytrzymałości na ściskanie, co pozwala na budowę konstrukcji o dużym obciążeniu. Ponadto beton jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz. Beton ma także zdolność do tłumienia hałasu oraz izolacji termicznej, co przekłada się na komfort użytkowania budynków wykonanych z tego materiału. Warto również wspomnieć o estetyce betonu - dzięki różnorodnym technikom wykończenia można uzyskać efektowne i nowoczesne powierzchnie.

Koszt betonu

Cena betonu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj cementu, rodzaj kruszywa, stosunek składników oraz ewentualne dodatki chemiczne czy mineralne. Na rynku dostępne są różne klasy betonu, które różnią się między sobą wytrzymałością oraz innymi właściwościami. W przypadku betonu towarowego, czyli takiego, który jest dostarczany przez producenta na plac budowy, koszt wynosi od około 200 zł/m3 do nawet 500 zł/m3. Warto jednak pamiętać, że cena ta nie obejmuje transportu betonu oraz jego rozładunku.

Transport betonu

Transport betonu odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalistycznych pojazdów, takich jak betonomieszarki czy pompy do betonu. Betonomieszarka to pojazd wyposażony w bęben mieszający, który utrzymuje beton w odpowiedniej konsystencji podczas transportu. Pompa do betonu natomiast pozwala na przemieszczenie betonu z miejsca jego produkcji do miejsca przeznaczenia, np. na wyższe kondygnacje budynku. Koszt transportu betonu zależy od wielu czynników, takich jak odległość, ilość zamówionego betonu czy warunki na placu budowy. Warto zatem wcześniej przemyśleć logistykę transportu oraz uwzględnić ten aspekt w kosztorysie inwestycji. Jeśli chodzi o profesjonalny transport betonu, Szczecin jest miastem, w którym skorzystamy z usług niekwestionowanych specjalistów, takich jak na przykład Keramzyt-Beton.